Mobil Uyumlu Site Nedir? Responsive Web Sitesi Yapmak
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Web Atölyesi

Mobil Uyumlu Site Nedir? Responsive Web Sitesi Yapmak

Mobil uyumlu siteler, akıllı telefon ve tabletlerin ekran boyutlarına duyarlıdır. Kullanıcının, ekran üzerinde yakınlaştırma yapmasına veya cihaz ayarlarını manuel olarak değiştirmesine gerek kalmadan site içinde kolayca gezinmesine olanak tanıyan sitelerdir.
 

Mobil uyumlu tasarlanan internet siteleri, site genelinde kullanılan metinleri ve görsel içerikleri kullanılan mobil cihazın ekran boyutlarına göre optimize eder. Sitenin görüntülendiği cihaz masaüstü bilgisayar, notebook, tablet veya akıllı telefon olması fark etmeksizin, kullanıcı her tip cihazda aradığı bilgiye kolay erişim sağlar ve kaliteli bir site içi gezinti deneyimi yaşar.

İngilizcede “responsive site” olarak bilinen ve Türkçede “duyarlı site” terimiyle ifade edilen mobil site tasarımının odağında, kullanıcıya daha kaliteli bir navigasyon tecrübesi yaşatmak vardır. Responsive tasarım tekniğiyle oluşturulan siteler, kullanıcı deneyimini ön planda tutan arama motorları tarafından da önerilmekte ve sonuç sayfalarında daha üst sıralarda listelenmektedir.

Kendi Yazdığınız Siteyi Mobil Uyumlu Yapmak

İnternet kullanımı, masaüstü bilgisayarda hayat bulmuş olsa da gelişen mobil teknolojiler sayesinde cep telefonları ve tabletlere taşınmıştır. Günümüzde, küresel internet kullanımının %70’i aşan kısmı akıllı cihazlardan gerçekleşmektedir. Bu veri doğrultusunda, işletmenize ait dijital varlığın veya kişisel blogunuzun mobil cihazlara duyarlı biçimde tasarlanmış olması, sizi birçok yönden avantajlı konuma getirecektir.

Mobil web sitesi yapmak, tasarım yönünden zaman ve emek maliyetini azalttığı gibi içerik yönetimi açısından da pratik kullanım avantajı sağlar. Sitenizi mobil uyumlu hale getirdiğinizde, site genelinde yapacağınız içerik güncellemeleri ve tasarım değişikliklerini, görüntülenen her cihaz tipi için ayrı ayrı düzenlemeniz gerekmez. Yapacağınız her işlem, sitenize erişebilen tüm cihazlara aynı anda yansır.
 

Tasarım ve içerik yönetimini kolaylaştırmak, site ziyaretçilerine daha kaliteli bir gezinti deneyimi yaşatmak ve SERP’lerde üst sıralara yerleşmek için sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz gerekir. Mobil site yapımı, tasarlanacak sitenin mobil cihazlarda görüntülenme kalitesini temel alır. Arka planda kullanılan yazılım, site genelinde kullanılan elementlerin farklı ekran büyüklüklerine göre tanımlı, ideal orana sahip görüntüsünü cihaza yansıtır.

Mobil uyumlu sitesi yapmak için repsonsive tasarım özelliğine sahip bir tema seçerek işe başlayabilirsiniz. Günümüzde, web geliştiricileri tarafından satışa sunulan site temalarının hemen hepsi, cihaza duyarlı tasarım özelliklerini içinde barındırır. Mobil site teması seçerken sitenin konusuna uygun, hızlı yüklenen, W3 standartlarıyla uyumlu, sade ve gözü yormayan bir tema olması, dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardır.
 

Mevcut Siteyi Mobil Uyumlu Yapmak

Yeni ve mobil uyumlu bir site kurmak veya sadece PC’ler için tasarlanmış bir siteye mobil site görünümü kazandırmak istiyorsanız, online site dönüştürücü platformlardan faydalanabilirsiniz. Üstelik, çevrimiçi hizmet veren site dönüştürme sistemlerini kullanarak mobil site yapmak için tasarım ve kodlama konusunda bilgi sahibi olmanız da gerekmiyor.

Günümüzde adını sıklıkla duyduğunuz Weebly, Wix ve Duda gibi yüzlerce online site dönüştürücü uygulama ile eski web sitenizdeki içerikleri kullanarak mobil cihazlarla uyumlu yeni bir site oluşturabilir, sürükle bırak fonksiyonu sayesinde, hiçbir yazılım ve tasarım tecrübeniz olmasa dahi, profesyonel görünümlü bir responsive siteyi sıfırdan yaratabilirsiniz.

Tecrübeli bir web developer olarak sitenizin tüm süreçlerini kendiniz yönetiyorsanız, eklenti kullanarak web sitenizi mobile duyarlı hale getirebilirsiniz. WordPress, Drupal ve Joomla gibi küresel üne sahip CMS (içerik yönetim sistemi) sistemleri, ücretli ve ücretsiz olarak sundukları birçok eklenti sayesinde dijital mülkünüze profesyonel mobil site görünümü kazandırıyor ve tüm cihazlardan erişimi olanaklı hale getiriyor.

Sizde hemen Amsterdam Web Atölyesi mutlu müşterilerimiz arasına katılmak için +90 (532) 200 9852 veya info@webatolyesi.com.tr ile bize ulaşın, ihtiyacınıza uygun web sitesi, E-ticaret, Crm veya E-tahsilat çözümünü size sunalım

İletişim

Satış: +90 (532) 200 9852
Destek: +90 (545) 546 9208

Bize Yazın

Merkez Ofis

Sütlüce, Karaağaç Cd No:34445 No 12, Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

Mersis Numarası: